Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ahmet Hamdi NAYİR

Kütahya Valisi     1960 yılında Erzincan'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzincan'da tamamladı. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı ve 1983 yılında bu fakülteden mezun oldu. Askerlik görevini müteakiben 1987 yılında Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği görevine başladı. Üç yıllık adaylık süresinin bir yılını İngiltere'de geçirdi. Yine adaylık süresinde yedi ay süre ile Bahçe ilçesinde kaymakam vekilliği yaptı. 1990 yılında Kaymakamlık Kursu sonucunda Niğde ili Çamardı ilçesine atandı. Daha sonra sırasıyla Samsun-Yakakent Kaymakamlığı, Tunceli-Pertek Kaymakamlığı, Şanlıurfa-Bozova Kaymakamlığı, Şanlıurfa Vali Yardımcılığı, Çorum Vali Yardımcılığı, Trabzon-Sürmene Kaymakamlığı, Kırıkkale Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2006 yılında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine, 2011 yılında 1. Hukuk Müşavirliğine ,2012 yılında  Müsteşar Yardımcılığına ve 2014 yılında da Bilecik Valiliğine atandı.
           30 Mayıs 2016 tarihli ve 2016/8864 Bakanlar Kurulu Kararı ile Kütahya Valiliğine atanan Ahmet Hamdi NAYİR evli ve beş çocuk babasıdır.
 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sadık ÖLÇEN

Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü


01 Mart 1963 tarihinde Kütahya İli Dumlupınar İlçesi Yüylük Köyü’nde doğdu.

İlkokulu köyünde (1972), Ortaokulu Kütahya Merkez Ortaokulu (1975), Lise eğitimini Kütahya İmam-Hatip Lisesinde (1979) tamamladıktan sonra 1983 yılında 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat
 Fakültesinden mezun oldu.

30 Kasım 1983 tarihinde M.E.B.’na bağlı Trabzon İli Akçaabat İlçesi İ.H.L.’ne Öğretmen olarak atanarak memuriyet hayatına başladı.

1985 yılından itibaren 9 yıl Kütahya Kılıçarslan Lisesinde Öğretmenlik yaptı. 11 yıllık eğitimcilik hayatından sonra Kütahya Belediyesi’ne naklen geçiş yaptı. 

20 Ağustos 1994 tarihinde Kütahya Belediyesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler ve Turizm Müdürü olarak göreve başladı. 2005 yılına kadar 11 yıl bu görevini (1999-2005 yılları arası vekaleten) sürdürdü.

Nisan 1999 tarihinde Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. 30 Eylül 2005 tarihine kadar (6 yıl) görev yaptı.

2000-2005 yılları arasında ayrıca Zabıta Müdür Vekili olarak 5 yıl görev yaptı.

İş ve Meslek hayatı dışında çeşitli kuruluşlarda ve STK’larda görev aldı.

1987-1990 yılları arasında Kütahya Milli Gençlik Vakfı Başkanlığı, 1990-1994 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı Bölge Başkanlığı yaptı.

1992-1994 yılları arasında Kütahya Eğitim-Bir Sendikasının kurucu başkanı ve yöneticisi olarak 2 yıl çalıştı.

1993 Ekim ayında Kütahya ‘da ilk yerel televizyonun (Çini TV) kuruculuğunu yaptı.

1995 yılında Belediye Memurları Sendikası (Bem Bir-Sen) Kurucu Başkanı ve Yöneticisi olarak görev aldı.

1995-1999 yılları arasında İl’in profesyonel takımı olan Kütahya Spor’da Asbaşkanlık, 1999-2002 yılları arasında Profesyonel Kulüp Başkanlığı yaptı. 

2002-2005 yılları arasında Kütahya Belediye Spor’un kurucusu ve yöneticisi olarak çalıştı.

2004 yılında Kütahya Belediye Başkanlığı için Aday-Adayı oldu.

30 Eylül 2005 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığına naklen atanarak Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak göreve başlamış ve halen bu görevi sürdürmektedir.

Sadık ÖLÇEN evli ve Fatih, Muhammed, Ahmet ve Nesibe adlarında 4 (Dört) çocuk babasıdır.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Şube Müdürleri

Turhan KOÇ
İdari İşler - Personel Şube Müdürü-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Halil GİRGİN
Mali İşler Şube Müdürü-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mustafa BATMAN
Satınalma Şube Müdürü V.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M. Tuna ŞİMŞEK ARSLAN
Tesisler Şube Müdürü V.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Münevver KARABULUT
Spor Şube Müdürü V.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ercan ŞİRİN
Gençlik Merkezi Müdürü V.